Inbjudan till Årsmöte 2022

Årsmöte
AdriaClub Syd har glädjen att välkomna er till årsmöte lördagen den 28 maj klockan 15,00 på Sommens Camping i Sommen. Dagordningen finns publicerad här på sidan och även övriga årsmöteshandlingar.
Länk till dagordning klicka HÄR och verksamhetsberättelsen HÄR Kassörens rapport HÄR
Motioner skall vara föreningen tillhanda senast 27 april 2022

Funktionär?
Vi söker som alltid funktionärer till föreningen, kontakta då valberedningens sammankallande, Kent Gustafsson på mail Kent.57.g@hotmail.com eller mobiltelefon 0707-912622, vill du inte ta del i styrelsearbetet så kanske du vill ordna en träff, en utflykt eller något annat trevligt

ELMIA
Vi kommer i år att ha en klubb-by på Elmia Husvagn och Husbil 7-11 september 2022, Föreningen har 20 platser, vi har biljettsläpp till vår klubb-by sker lördagen den 2 april klockan 12,00
Du bokar en biljett via mail info.syd@adriaklubb.se eller per telefon 0703-633442. Biljetter fördelas i kronologisk ordning. Så boka in dag och tid i kalendern!
I år är ordinarie pris för biljetten 1 550:-, Klubbpris 1 450:-

Vårträff!
Vi kommer även att ha en vårträff i samband med årsmötet.

Campcation
Ni vet väl att klubben har inlett ett samarbete med Campcation.se en sida för att boka campingboende, du kan läsa mer på hemsidan och hämta din rabattkod i forumet som du når från hemsidan. Övriga samarbeten där vi får rabatter finns på hemsidan.

Med vårliga hälsningar!
Styrelsen

Vägbeskrivning
Norrifrån:
Riksväg 32 från Mjölby mot Tranås, Vetlanda. 8 km efter Boxholm Ligger Sommen. Tag första avfarten vänster mot Lugnalandet. Följ vägen över järnvägen, förbi hamnen och du ser Sommens Camping på vänstersidan mot sjön.
Söderifrån:
Riksväg 32 från Eksjö mot Tranås, Mjölby. 12 km efter Tranås ligger Sommen. Tag sista avfarten höger mot Lugnalandet. Följ vägen över järnvägen, förbi hamnen och du ser Sommens Camping på vänstersidan mot sjön.
Gps:
N58° 08′ 32″ – E14° 58′ 29″
58.142334, 14.974778